Adress

Biosfärområde Östra Vätterbranterna
Näringslivsavdelningen
Jönköpings kommun
551 89 Jönköping

BG 881 – 0756
Swish 123 231 59 43

Organisationsnummer 802466-8983

Kontakta oss

9 + 9 =

Kontaktpersoner

Josefine Gustafsson

Josefine Gustafsson

Koordinator

Jönköpings kommun

E-post josefine.gustafsson
@ostravatterbranterna.se

Telefon 072-214 70 98

Claes Hellsten

Claes Hellsten

Bitr koordinator, Ansvarig Fokusområde Klimat och Energi

Gränna skogsgrupp, WWF

E-post claes.hellsten@ostravatterbranterna.se

Fokusområdesansvariga

Ragni Andersson

Ragni Andersson

Ansvarig Fokusområde Gastronomisk Region

E-post ragni.andersson (a) telia.com

Magnus Apelqvist

Magnus Apelqvist

Ansvarig Fokusområde Biosfärakademien

E-post magnus.apelqvist@ostravatterbranterna.se

Henrick Blank

Henrick Blank

Asvarig Levande Landskap

Länsstyrelsen i Jönköpings län

E-post henrick.blank@lansstyrelsen.se

Claes Hellsten

Claes Hellsten

Bitr koordinator, Ansvarig Fokusområde Klimat och Energi

Gränna skogsgrupp, WWF

E-post claes.hellsten@ostravatterbranterna.se

Chatrine Schander Ljungqvist

Chatrine Schander Ljungqvist

Ansvarig Turism

E-post chatrine@mavie.se

Manne Ryttman

Manne Ryttman

Projektledare för Växa Tillsammans samt med i fokusgruppen Biosfärakademien

Telefon 070-31 74 552
E-post m.ryttman@gmail.com

Anneli Wirtén

Anneli Wirtén

Ansvarig Varumärket Östra Vätterbranterna

Länsstyrelsen Jönköpings län

E-post Anneli.Wirten@lansstyrelsen.se

Martha Wägeus

Martha Wägeus

Ansvarig friluftsliv

E-post martha.wageus@gmail.com

Verkställande utskott (VU)

Vi som jobbar med föreningens löpande verksamhet är:

Magnus Apelqvist

Magnus Apelqvist

Fokusområde Biosfärakademien

E-post: jmagnus@apelqvist.net

Josefine Gustafsson

Josefine Gustafsson

Koordinator

Jönköpings kommun

E-post josefine.gustafsson
@ostravatterbranterna.se

Telefon 072-214 70 98

Claes Hellsten

Claes Hellsten

Bitr koordinator, Ansvarig Fokusområde Klimat och Energi

Gränna skogsgrupp, WWF

E-post claes.hellsten@bredband.net

Catarina Kristensson

Catarina Kristensson

Länsstyrelsen i Jönköpings län

E-post catarina.kristensson
@lansstyrelsen.se 

Telefon 010-223 62 68

Johan Uhr

Johan Uhr

Adjungerad

E-post  johan.uhr@netatonce.se

Styrelsemedlemmar

Christian Friis

Ordförande

Magnus Apelqvist

Ordinarie

Jenny Elf

Ordinarie

Ådel Västbö-Franzén

Ordinarie

Claes Hellsten

Gränna Skogsgrupp (+ suppleant WWF)

Mirjam Lööf Green

Ordinarie

WWF

Bert-Åke Näslund

Ordinarie

Jönköpings kommun

Anders Råsberg

Ordinarie

Håkan Strotz

Ordinarie

Carina Strömberg

Ordinarie

Skogsstyrelsen

Jonas Vittgård

Ordinarie

Södra

Anneli Wirtén

Ordinarie

Länsstyrelsen

Agneta Börjeson

Suppleant

Gränna Skogsgrupp

Katarina Carthew

Suppleant 2

Inger Ekengard

Suppleant 1

Karin Hermansson

Suppleant

Länsstyrelsen

Harriet Roosqvist

Suppleant

Samuel Johnson

Suppleant

Södra

Ryno Andersson

Adjungerad

Catarina Kristenssen

Adjungerad

Johan Uhr

Adjungerad